Uloga promatrača naspram Božjoj volji, i pitanje zahvalnosti
PITANJE:
1. Ako smo mi samo promatraci, ako čak I našim lažnim egom direktno upravlja Bog (knjiga II, str 97), da li mi ustvari utječemo na bilo šta? Čemu onda “djelovanje” u svjesnosti Krishne? Ako samo promatramo I trebamo se predati Bozjoj volji, kako nas naše ponasanje I djelovanje može “osloboditi”?
Ref. Knjiga II, str. 183: Ja sam iz tog djela shvatila kako je svejedno da li sam nekome uputila osmjeh ili lijepu riječ ili suprotno… Zašto / kako reagirati kad mi ništa ne radimo sami, “samo nam se tako čini”?
Ako samo pustimo da Bog vrti ovaj svijet pred nama, čemu onda upute kako se treba ponašati kao roditelj, šta govoriti, šta izbjegavati itd? Zašto je bitno “pravilno djelovati” (jer nisu bitne namjere)?
Na jednom predavanju si rekao nešto tipa: trebamo djelovati kao da sve zavisi od nas, a u srcu znati da ništa ne zavisi od nas. Možeš li mi pojasniti?
ODGOVOR:
Kada se govori o djelatnostima živog bića, misli se na karmičke djelatnosti, aktivnosti koje zapliću dušu dublje u iluziju materijalnog postojanja. To su aktivnosti za sebično osjetilno uživanje, materijalnu udobnost i sl.
PITANJE:
2. Negdje si rekao kako se uzivanje u materijalnom ne preporucuje ili ne ohrabruje ili tako nesto… sem ako se na neki nacin ne poveze s Bogom. Da li je biti zahvalan Bogu za rijetke trenutke sreće u materijalnom svijetu dovoljno? (Za nas koji jos nismo razvili svoj duhovni identitet.)
Na primjer, nadjem se na pustoj plaži, mir, tišina, sunce grije I ja sam sretna. Ili mi se jave nećaci (sestrina djeca) I ja sam sretna što su oni sretni. Kako bi to jos mogla povezati s Bogom?
ODGOVOR:
Samo reći hvala je početak, lijepo je, ali svakako nije dovoljno. Prava zahvalnos nije u riječima zahvale, već u djelovanju koje prirodno proizlazi iz osjećaja zahvalnosti. Osoba koja se samo zadrži na “Hvala”, zapravo nije istinski zahvalna.